Konya, ayakkabıda çıkışı yatırım ve 'online’da arıyor

Pandemide içeride satışları dibe vuran, ihracatı duran ve hammadde sıkıntısı yaşayan ayakkabı sektörü Konya’da çıkış arayışında. Sektörde kentin önde gelen iki oyuncusu, dışa bağımlılığı azaltarak, makine yatırımı, Ar-Ge ve online ile darboğazdan çıkmayı planlıyor.

Pandemi ile fuarların iptal edilmesi, yurtdışına çıkış yasağıyla birlikte hammaddede yaşanan kriz ayakkabıcıları yeni çıkış arayışına itti. Türkiye’nin ayakkabı üretiminde lokomotif şehir olan Konya’daki sektörün iki önemli temsilcisi pandemi sürecinde yaşadıkları sıkıntıları DÜNYA’ya anlattı.

Lamcı Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Lamcı, pandemiden dolayı ithalatın durması, gümrüklerdeki, gemilerdeki, uçaklardaki, sirkülasyonun sekteye uğramasından dolayı hammadde sıkıntısının devam ettiğini söyledi. Mevcut hammaddenin bittiğini belirten Lamcı, “2 dolara aldığımız bazı ürünler 10 dolara kadar çıktı. Günü dolmaya başlayan bazı hammaddelerin ise fiyatı düşmeye başladı. Çünkü bozulacak çöpe atılacak. Deri ve suni deri altında kullanılan bezler büyük problem yarattı. Bu bezler aynı zamanda maske hammaddesi olduğundan satış oraya yöneldi. Fiyatı 2 dolardan 10 dolara kadar çıktı. Türkiye’de üreten firma sayısı sınırlı. İthalat da gelmeyince büyük üreticiler olarak hammadde sıkıntısı yaşadık” açıklamasını yaptı.

Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.
Canlı Yardım